8 Jul

Kierunek: Eden

Lakes Entrance w szczycie sezonu przypomina trochę nasze nadmorskie miejscowości. Ulice i plaże wypełnione grupkami wczasowiczów, kursującymi między plażą a knajpkami. Jego ogromną zaletą jest bliskość zarówno oceanu jak i krainy pięknych jezior Gippsland Lakes, po których australijskie rodziny żeglują z przyjemnością. Dużo rzadziej za to rzucają się w oczy backpackerskie campervany. Obcokrajowcy raczej trzymają się dzikich plaż z jeszcze bardziej dzikimi falami, gdzie mogą do woli surfować. Zaproponowano nam zwiedzanie Lakes Entrance na łajbie. Kursują kilka razy dziennie i zabierają turystów w różne zakątki. Nie wstrzeliliśmy się jednak w okienko czasowe, postanowiliśmy więc zwiedzić pobliski park z obiecująco brzmiącą trasą spacerową “cliff walk”. Park owszem, ładny, ale tak gęsto zarośnięty, że widok na jeziora i ocean nie były powalające. Punktem kulminacyjnym spaceru było spotkanie kolczatki (ang. echidna), która o dziwo okazała się hipstersko wyluzowana i nie przejęła się naszym towarzystwem. Wszystkie dotychczas napotkane kolczatki tuliły się w kulki ze strachu lub uciekały gdzie pieprz rośnie. Ta była wyjątkowa – nieskrępowanie prezentowała nam swoje talenty łowieckie zapuszczając długi nochal w ziemię w poszukiwaniu dżdżownic i innych smakołyków.

Następny przystanek robimy w Edenie, starej wielorybniczej przystani znanej obecnie z piękniej plaży i muzeum Orek (ang. Killer Whale). Orki przysługiwały się wielorybnikom alarmując ich głośnymi i efektowymi plaśnięciami ogonów, kiedy w pobliżu przepływał wieloryb. W zamian, po upolowaniu fiżbinowca, miały ułatwione zadanie mogąc oderwać płaty mięsa od osłabionego lub martwego już zwierzęcia (wieloryby były holowane do brzegu przy burcie statku).
Miasteczko pękało w szwach ledwo mogąc ugościć dzikie hordy wczasowiczów, jakie najechały je na tradycyjny dwutygodniowy świąteczny urlop.

2 thoughts on “Kierunek: Eden

  1. Aga, czy to TEN Eden ze sławnego kiedyś w Polsce serialu “Powrót do Edenu” z Rebecą Giling?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>