7 Oct

Dunns Swamp

Raptem 250km na północny zachód od Sydney, w centrum parku narodowego Wollemi, znajduje się urokliwe miejsce zwane Dunns Swamp lub w wersji aborygeńskiej Ganguddy. Miejsce to idealnie nadaje się na kilkudniowe wypady poza miasto.
Rozbiliśmy namioty nad rzeką Cudgegong i ruszyliśmy na spacer w dzicz. Okolice Dunns Swamp słyną przede wszystkim z formacji skalnych (tzw. pagody). Warto wspiąć się na niektóre z nich. Widok z góry jest naprawdę zapierający dech. My podczas naszych włóczęg natknęliśmy się na kangury, wallabies i oposy. Ponoć niektórym udaje się też wypatrzeć w rzece dziobaka czy żółwia. Niestety tym razem nie byliśmy zdeterminowani do wypatrywania tych pięknych zwierzaków i wstawaliśmy grubo po świcie. A przed zachodem słońca z kolei zgiełk obozowiska skutecznie odstraszał wszelką zwierzynę.
Warte polecenia jest też przepłynięcie się kajakiem lub pontonem po rzece Cudgegong.

Park Narodowy Wollemi jest drugim co do wielkości parkiem w Nowej Południowej Walii i jest to jedyne znane miejsce, gdzie występuje wolemia szlachetna. Drzewo to odkryto po raz pierwszy w 1994r. Po zbadaniu okazało się, że posiada cechy podobne do drzew sprzed dziesiątek milionów lat. Niestety (dla nas, ciekawskich turystów) wolemię objęto specjalną ochroną i jej dokładna lokalizacja jest skrupulatnie utrzymywana w tajemnicy. Mimo to, widok okolicy usianej pagodami motywuje wystarczajaco, by wybrać się do Dunns Swamp. Zwłaszcza, że dociera się tam, przejeżdzając przez przepiękne Góry Błękitne, gdzie warto zatrzymać się choć na krótką chwilę. Z kolei łasuchom polecam przystanek na szarlotkę. Po drodze mija się bowiem kilka sadów z jabłkami, przy których znajdują się knajpki serwujące przeróżne owocowe smakołyki.

5 thoughts on “Dunns Swamp

  1. Zielono tam.. Czyżby to poczatek Waszych “jednośladowych” grupowych wypraw motorowych? Jeśli to było Agus 250 km na tylnym siodełku – współczuję.

    1. Jechaliśmy z grupka znajomych samochodami i motorem (na zmianę w kilka osób, bez pasażera). Tak więc podróż minęła znośnie, zwłaszcza osładzana szarlotka:)

  2. Dwoje na jednośladzie! Będziecie mieli dziary na pamiątkę pierwszej (?) wyprawy motorem?

    1. Sprostowanie: w wyprawie uczestniczyła grupka znajomych plus my. Jechaliśmy na dwa samochody i motor:) Motorem jechały na zmianę 3 osoby (bez pasażerów). Jedyne pamiatki po wycieczce to fajne zdjęcia i wspomnienia:) Dziar zero:)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>