9 Jan

Under down under. Launceston.

Launceston to drugie co do wielkości miasto w Tasmanii. Choć termin “miasto” wydaje się być przesadny. Bardziej pasuje “miasteczko” czy “mieścina”. W Launceston żyje bowiem jedynie 75 000 mieszkańców. I z naszych obserwacji wynika, że średnia wieku wynosi 50-60 lat. A przynajmniej ta część społeczności najbardziej rzuca się w oczy :)

Tutaj właśnie rozpoczęliśmy (i skończyliśmy) nasze tasmańskie wakacje Anno Domini 2013/14.

Launceston przywitało nas upałem trzydziestokilkustopniowym, czego po Tasmanii się nie spodziewaliśmy. Wprawdzie taki upał trwał tylko jeden dzień, ale dobrze było doładować baterie na słońcu.

Miasto całkiem ładne. Króluje niska zabudowa. Jak na grudzień przystało, na głównej ulicy majestatycznie osiadła cudnie przystrojona wielgachna choinka, mimo +32 stopni przypominająca, że coraz bliżej święta :)

Z ciekawych zakątków warto wybrać się do miejskiego parku, gdzie wyleguje się kilka małp (makaki japońskie). Spacerowiczów i miłośników kąpieli (do wyboru: w basenie lub w rzece South Esk River) przyciąga wąwóz Cataract Gorge. W tak gorący dzień najwięcej ludzi zdecydowało się na opcję plażowania i kąpieli. Raptem garstkę osób minęliśmy podczas spaceru wzdłuż wąwozu (głównie na odcinku między kąpieliskiem a Królewskim Mostem (Kings Bridge)). Pustkami świeciła dalsza część szlaku w kierunku elektrowni Duck Reach, czynnej w latach 1895-1955. Obecnie w budynku dawnej elektrowni znajduje się “muzeum” (znów na wyrost). Można tu obejrzeć kilka fotografii z czasów świetności tego miejsca i przeczytać jego historię.
Spacer zdecydowanie polecamy! Zwłaszcza jego dłuższy wariant, z ucieczką od zgiełku. Chciałoby się rzec “do ciszy”… Lecz nic z tego – im dalej od ludzi, tym głośniejsza cykada świerszczy. Po drodze napotkaliśmy też kolorową gromadę pięknych pawi oraz pierwszego tasmańskiego…
pademelona!

2 thoughts on “Under down under. Launceston.

  1. Poza oryginalnymi dla nas okazami fauny to wygląda jak wakacyjna nuda :( .. Może wrzucicie coś bardziej porywającego? Ta plaża na FB byłą bardzo kusząca, zwłaszcza przy naszej nudnej wiosno-zimie (+10C) M.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>