9 Jul

Winter is coming.

Zima zapukała do australijskich drzwi. Temperatury spadły poniżej +20 stopni a dni skurczyły sie do krótkich 10 godzin. Sydney jak co roku wykorzystuje zimowe warunki do świętowania. Kilka tygodni temu gościliśmy kolejną edycję festiwalu światła Vivid Sydney, niestety nie tak spektakularną jak poprzednie. Wieczorami budynki w okolicy The Rocks, ze słynną Operą i Custom House na czele, stały sie tłem wspaniałych iluminacji i wideo-projekcji.
Środek europejskiego lata to półmetek australijskiej zimy. A co! To i tematyka wkoło zrobiła się zimowa – w State Theatre wystawiają musical “Snow White” (Królewna Śnieżka), w Darling Harbour oraz na plaży Bondi “wyrosły” tymczasowe lodowiska, których tafle lodu ogromnym nakładem energii utrzymywane są w temperaturze poniżej zera. Zabawa jak w Central Parku NY. Chyba… Nigdy nie byłem, ale pewnie tak to ma z grubsza wyglądać.
Winter Festival z kolei kusi specjałami, atrakcji co nie miara: zdjęcia z wielką śnieżką w Cockle Bay; zaczarowany śnieżny las ze sztucznymi białymi choinkami (“że-nu-ła”, ale nieźle wychodzi na zdjęciach) oraz nasz faworyt – show rżnięcia lodu piłą łańcuchową na żywo zwane “Ice Sculpturing”. Dwóch amerykańskich zapaleńców wzięło swoje niebezpieczne narzędzia i zaczęło rzeźbić w transparentnych taflach że aż miło patrzeć, kołysząc się przy tym w rytm tłustych beatów sączących się z rozkrzyczanych głośników. 20 minut i po zabawie. Machali piłami, szlifierkami, dłutami i całkiem sympatyczny eskimosek im wyszedł. Nawet dwa. Przez moment można się było poczuć jak na stoku w Szwajcarii, kiedy z armatek śnieżnych buchnęły w stronę publiczności postrzępione quasi-płatki śniegu. Szalały przez chwilę nad głowami i kończyły swój powietrzny taniec lądując na rozgrzanej dłoni błyskawicznie przepoczwarzając się z powrotem w bezkształtną drobinkę wody. Krótki ten żywot płatka śniegu…
Zupełnie jak tej australijskiej zimy. Już za miesiąc zacznie się robić cieplej. :)

2 thoughts on “Winter is coming.

 1. Witam,

  jesteśmy polską rodziną, ktora od 2008 roku spędza wakacje w ramach wymiany domów http://us.intervac-homeexchange.com/
  http://us.intervac-homeexchange.com/listings/5201a7bde3bbfe7b910524b7, byliśmy juz w USA, Brazylii, teraz przyszedł czas na Australię.

  wraz z rodziną (4osoby: rodzice i 2 dorosłych synów), wybieramy się poraz pierwszy do Australii, od 29.07.14.- 01.08.14 będziemy w Sydney, a nst. od 01.08.14 do 19.08. 14 w Merewether, którą chcemy traktować jako bazę wypadowa do zwiedzania Nowej Południowej Walii.
  Co polecacie do zwiedzenia? My mamy przewodnik Australia, który jest zbyt ogólny, brakuje nam konkretnych wskazówek. Bardzo bylibyśmy wdzięczni za podpowiedzi.
  Czy zabrać ze sobą dużo ciepłych ciuchów, czy wolno mi wziąć ze sobą moje zioła na żołądek- słyszałam, że przepisy są rygorystycznie przestrzegane?
  Serdecznie pozdrawiamy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>